2. 2009

říjen

Výhody a nevýhody open source

Tento článek píšu na druhý pokus. Při prvním mi těsně před odesláním spadla Opera. Původně jsem ho ani nechtěl znovu psát, ale nakonec jsem se přemohl. Snad bude lepší než ten minulý :-)

Open source

Inspirací pro článek byly pomluvy Pavla Králíčka za hacknutí jeho blogů. Hacknuté byly z důvodu neaktualizování velmi populárního blogovacího systému WordPress. A tady už se pomalu dostáváme k pojmu open source.

Open Source

Samotný pojem open source (OS) popisuje přesně to, co se pod ním vydává. Jedná se o software šířený většinou pod GPL licencí a jejich verzemi, který má tzv. otevřený kód (např. UNIXové operační systémy, Mozilla Firefox, grafický editor Gimp…). Otevřený kód znamená, že je kód přístupný všem uživatelům, kteří se na něj chtějí podívat, inspirovat se, použít jeho část nebo celek. Jedinou podmínkou je zachování autorství a licence při jeho dalším šíření a šíření svých upravených verzí, které opět musíte dát na stažení jako OS. U některých OS si pak můžete zakoupit přímo licenci (např. u Texy!) a tyto problémy hodit za hlavu.

Tady už se pomalu dostávám k hlavní výhodě a nevýhodě OS.

Přístupnost

K OS projektům má přístup každý. Můžu si stáhnout zdrojový kód libovolného OS a vrtat se v něm jak chci aniž bych porušoval autorská práva nebo cokoliv podobného. To má samozřejmě výhodu v opravování a rozšiřování takového softwaru. Bohužel takto se ke kódu můžou dostat i různí „hackeři“ a podobné živly, kteří hledají chyby úmyslně za účelem škodit.

Sám programuji jeden OS projekt, který svého času byl (a nejspíš ještě stále mírně je) děravý. Jaké bylo moje překvapení, když jsem na Googlu hledal jeho jméno a našel přesné popisy chyb a návody jak se do systému nabourat (chyby byly samozřejmě ihned opraveny). Toto byl pravděpodobně i případ Pavla, který na aktualizace kašlal z jakéhokoliv důvodu a nějaký šikovný hacker toho ihned využil. V tomto směru další nevýhodou WordPressu je jeho rozšířenost. Velká část blogerů WordPpress používá a tak se určitě vyplatí chyby hledat a využívat je k nekalé činnosti.

S přístupností OS souvisí další docela zajímavý poznatek. Firmy, které vydávají svůj produkt jako OS mají větší šanci dostat se k zákazníkovi než kdyby rovnou prodávaly placenou verzi svého produktu. Pěkně to popisoval můj učitel, který je OS fanatik a Linux je pro něj modla :-).

Zavedu u zákazníka OS podobu Microsoft Exchange (možno dosadit libovolný předražený produkt). Zákazník je spokojený, protože ušetřil 80% ceny, já jsem spokojený, protože zákazník ušetřil spousty peněz za licenci a není mu líto mi pořádně zaplatit za zprovoznění systému (a navíc nemusím administrovat Windowsy :-)) a nakonec je spokojená i firma vydávající onen produkt, protože zákazník po roce používání potřebuje systém rozšířit nebo doplnit o věci, které se dodávají až s licencí, která má i tak mnohem nižší cenu než řešení Microsoftu.

Docela zajímavý příklad ne?

Myslím, že jsem se dostatečně (a úplně jinak než v předchozí verzi článku) rozepsal o výhodách a nevýhodách OS řešení a dokonce uvedl i příklady. Spousty OS můžete najít na populárním úložišti SourceForge.net a na stále populárnějším Google Code.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej