23. 2009

listopad

TomTom GO 630 vs. TomTom iPhone

Před pár dny jsem si stáhl TomTom navigaci na iPhone a napadlo mě, proč neudělat krátký test. Jelikož doma máme TomTom Go 630, rozhodl jsem se porovnat rozdíl mezi tímto zařízením a iPhonem. Test probíhal na dvou cestách, kdy jsem měl obě zařízení na klíně a pozoroval jsem jejich chování.

TomTom iPhone car kit TomTom iPhone car kit

GPS

Jako první jsem si vzal na paškál kvalitu GPS navigování. Myslím, že vítěz v této kategorii musí být předem jasný, protože iPhone není zařízení primárně určené k navigování, ale i tak nefunguje navigace nějak špatně. V pohybu je iPhone asi sekundu až dvě za pozicí zobrazovanou na TomTom Go. Go je pak pozadu asi sekundu za pozicí skutečnou.

Při prvotním připojení a rozjezdu měl iPhone malé problémy, ale po pár sekundách se vzpamatoval a začal ukazovat správně. Totéž při průjezdu křižovatkami, na kterých se dává přednost. Občas si popletl cesty, ale po chvíli se napravil. To se však občas stane i na Go 630.

Tyto problémy s GPS by však mohl řešit TomTom iPhone car kit, který by měl údajně zlepšovat GPS příjem. Bohužel jediný, který jsem v e-shopech našel je za necelé čtyři tisíce korun, což se mi zdá krapet přehnané.

Software

V samotném softwaru jsou rozdíly pramalé. Jinak uzpůsobené nabídky, ale funkce jsou téměř totožné. Jediný plus, který zde získává iPhone, je v uspořádání klávesnice. Go má písmena uspořádaná tak, jak jdou v abecedě, což na intuitivnosti nepřidává. Naproti tomu na iPhonu naleznete klasickou QUERTY klávesnici jako v jiných aplikacích.

IPhonu bych vytkl leda titěrné čudlíky pro návrat do menu, které je za jízdy docela problém trefit. Řidič ovládající GPS za jízdy je sice sebevrah, ale proč mu ovládání neulehčit.

TomTom GO 630

Displej

V této kategorii nejsem s to rozhodnout se, kdo je vítěz. Go získává body za dotykový displej o velikost 4,3", který však není příliš kvalitní. Oproti iPhonu má nevýrazný kontrast a docela špatné dotykové ovládání. Rozlišení také nerozhodne, protože je téměř totožné :-).

Cena

Určit, které zařízení vyjde výhodněji je docela obtížné. Samotný iPhone 3G dnes stojí kolem deseti tisíc (dovozy na Aukru kolem sedmi), ale dá se cena telefonu započítávat do ceny GPS? Rozhodl jsem se nezapočítávat, protože kdo by si kupoval iPhone kvůli GPS navigace že? Překvapivé je, že i když nezapočítávám cenu iPhonu do celkové ceny, vychází ceny velice podobně.

Samotná TomTom aplikace na iPhone pro východní Evropu stojí €70, což je v přepočtu necelých 2000Kč. K tomu to chce nějaký držák do auta, ideálně TomTom car kit, který se sice prodává za $120, což sice vychází na něco málo přes 2000Kč, ale u nás je k sehnání za necelé 4000Kč.

TomTom GO 630 se pak dá nejlevněji sehnat za něco kolem 4500Kč.

Čekal jsem, že vybavit iPhone tak, aby byl použitelný jako GPS navigace vyjde mnohem levněji než koupit kvalitní GPS navigaci. Opravdu se spíš vyplatí koupit si GPS navigaci jako samostatné zařízení, které funguje krapet lépe než GPS iPhonu a ušetřit tak nějakou tisícovku. O využití iPhonu by se dalo uvažovat, pokud chcete aplikaci stáhnout a koupit si car kit nebo i obyčejný držák do auta. V ostatních případech vyjde výhodněji samostatné GPS zařízení.

Komentáře

OnNe

OnNe

00:26 28.11.2009

Jako fajn „mobilní“ navigace jsou telefony od Nokie. S externím GPS modulem je přesnost špičková a navigační software je levnější než na iphone.


Kenn

Kenn

11:43 28.11.2009

TomTom car kit také nabízí externí GPS modul, jenom je u nás krapet předražený. Kdyby se prodával za skutečnou cenu, vyjde navigace na iPhone cca za stejné peníze jako car kit a samotná aplikace.


apin

apin

18:14 01.12.2009

sakra to jsou pálky 8) to bych si raději něco zbastlil sám a levněji (myslím držák do auta:)


Hilda

Hilda

14:33 13.04.2021

Hookup Women Uses Free of charge Matters? An Excellent Horizontal Benefit!

Totally free hookup ladies Hookup apps and sites online is the perfect solution if you're tired with going to night clubs and groups simply to be ignored, and even more serious, laughed at. I know what it's like because I've been there. I had been single and desperate during the day time – I essential a new lover – however i kept on striving because I had not any other choice. If you're just one guy who wants to hookup with attractive women without going to those areas where the females are by yourself, then this report may just change your existence. It will clarify why courting on-line is the best alternative if you're a guy who is shy to method an attractive lady within a bar or membership.


 

Hledej