22. 2008

duben

Steam

Už je to pěkně dlouho, co jsem napsal nějaký článek, a tak jsem si řekl, proč něco nenapsat. Nějak mě nenapadlo téma a nakonec jsem si řekl, že napíšu o něčem, co používám neustále každý den. Většina z vás, asi o STEAMu nikdy neslyšela, a tak se ho pokusím trochu přiblížit. Steam logo

Co že to je?

Steam je produkt firmy VALVE (Half-Life, Counter-Strike: Source…). Jedná se o herní distribuční systém, který je velice podobný i-Tunes. Je zde velká databáze her, která se neustále rozrůstá. Vyberete si hru, tu si přes internet pomocí kreditky nebo PayPalu zaplatíte a stáhnete si ji. Tuto hru pak můžete stáhnout kdekoliv, kde máte nainstalovaný Steam a kde jste přihlášení pod svým jménem. Novinkou je, že se dají hry kupovat i jako dárek. K již zakoupené a stažené hře, si můžete najít volně dostupný obsah. Takto to funguje hlavně s mody do Half-Life2, kterých je na Steamu opravdu spousta.

Další část Steamu je komunitní. Zde se vytvářejí skupiny kolem jednotlivých her, serverů atd. Každý si zde může na svůj profil zapsat informace o sobě, ostatní uživatelé vidí jeho hry a jak dlouho je hrál, popřípadě jaké achievmenty (úkoly) v nich splnil. U hry Team Fortress 2 jsou zde opravdu ucelené statistiky, které se neustále aktualizují a doplňují.

Troška historie

Nyní se pokusím opravdu stručně popsat historii. Steam znám už opravu dlouho. Vlastnil jsem ho ještě v jeho ranných dobách, jenom jako pokus, co že to vlastně umí. Pamatuji si, že ze začátku na Steam všichni hráči (v té době hlavně Counter-Strike) nadávali a opravdu měli proč. Steam měl neustálé výpadky. Na program o velikosti necelého megabytu vycházely několika megabytové aktualizace a vůbec, nebylo to ono. Později se však Steam vzpamatoval a začal normálně fungovat. V dnešní době už je samozřejmostí, že běží bez výpadků, hry se stahují rychle a vše funguje tak jak má. Jediný nedostatek, který jsem v poslední době zaznamenal, byl o Vánocích, kdy jsem si koupil Orange Box a asi měsíc mi nešly stáhnout některé jeho části.

Závěr?

Závěr bych udělal asi takový…kdo chce, Steam si stáhne ze stránky SteamPowered.com (1.5MB) a podívá se, co umí ;-). Řekl bych, že toho umí opravdu dost a určitě se na počítači neztratí. Jediné, co by mi na něm vadilo je to, že si po zapnutí sežere skoro 40MB z operační paměti, což není málo a při spuštění hry se automaticky zapíná. Nezapíná se pouze pokud nejste připojeni na internetu, ale to zase obtěžuje hláškami, že je vhodné se přihlásit.

Steam je ideální pro někoho, kdo cestuje, nebo má více počítačů. Hry máte všude k dispozici, musíte je akorát stáhnout nebo zkomprimovat do instalačního souboru a nainstalovat na daném počítači. Myslím, že za pár let už se hry budou distribuovat pouze přes podobné systémy a krabice pomalu vymizí, ale kdo ví…

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej