29. 2011

květen

Státní maturitu ano, ale ne takhle

Zítra mě spolu s ostatními letošními maturanty čekají závěrečné písemné maturitní testy (nechám si od cesty nejapný komentář, proč jsou testy jako poslední, když jejich vyhodnocení trvá nejdéle). A protože už teď se nahromadila spousta problémů, které jinak dobrý nápad státních maturit všem znechutily, sepíšu je už teď, protože věřím, že do pátku, kdy by měly písemné zkoušky skončit, se objeví ještě mnohem více problémů, a mě by pak taková kvanta informací mohly odradit od sepsání dlouhého článku :)

Ve znamení změn

Když změny sliboval Barack Obama před volbami, všichni mu je žrali a byli nadšení. Zklamání přišlo, když po třech letech své vlády nezměnil prakticky nic. U státních maturit naopak všichni doufali, že k žádným změnám docházet nebude a opak byl (vlastně stále je) pravdou. Změny byly prakticky na denním pořádku a většinou tak ani učitelé nevěděli, jaká „verze pravidel“ je aktuální a každý tak na naše dotazy odpovídal jinak. Smutné to je obzvlášť když se zamyslím nad tím, jak dlouho už jsou státní maturity v přípravě.

Nejvíc se mě a také mých spolužáků asi dotkly změny kolem dobrovolných zkoušek. Původní verze (nemám informace, zda je pravdivá) podaná od učitelů byla, že jakákoli dobrovolná zkouška se v momentě přihlášení stává povinnou a v případě neúspěchu žák neuspěje v celé maturitě. Další verze byla přesně opačná. Přihlášením se k dobrovolné zkoušce se vlastně k ničemu nezavazujete. Zkouška se měla dát kdykoli odvolat, dokonce i v den jejího konání a neúspěch nic neznaená, pouze bude známka součástí vysvědčení. Současná verze je taková, že se zkouška nedá odvolat, ale při neúčasti či neúspěchu se nic neděje. Tedy až na to, že vám známka zkazí maturitní vysvědčení. Jediný, mírně neformální způsob, jak zkoušku odvolat (dokonce doporučený úředníky z Cermatu!) je, že si omluvím neúčast u ředitele školy (tudíž záleží na přístupu ředitele a opět jde celý nápad sjednocení do kytek, protože náš ředitel o něčem takovém nechtěl ani slyšet) a na zkoušku nepřijdu. Pak mám možnost požádat o náhradní termín a nebo to nechat lidově řečeno vyšumět a na maturitním vysvědčení se mi dobrovolná zkouška neobjeví.

A proč že má polovina naší třídy dobrovolné zkoušky a stěžujeme si, že nejdou odvolat? Protože některé vysoké školy při dobrém výsledku u vyšší zkoušky z matematiky přijímají automaticky. V době, kdy bylo nutno zkoušky přihlásit platila druhá verze, tj. ta, že se dá zkouška kdykoli bez udání důvodu odvolat. Dnes je ale všechno jinak, 90% z nás je na vysokou školu přijatých na základě splnění jiných podmínek nebo na základě regulérních přijímacích testů (Taky strašně fajn věc – výsledky maturitní zkoušky kvůli odpuštění přijímaček chtěla spousta škol už někdy v květnu. Taky k zápisu potřebujete maturitní vysvědčení, které se bude dostávat tuším 21. června a přitom některé školy mají zápisy už 20. a podobně, ale to taky nechci rozebírat. Možná jindy) a protože nám ředitel nechce vyhovět a nikdo si nechce zkazit maturitní vysvědčení, všichni půjdeme v pátek ve dvě hodiny odpoledne na vyšší zkoušku z matematiky.

Neustálé problémy

Jsem rád, že proběhly testovací písemné maturity, protože určitě pomohly vyvarovat se spoustě chyb a problémů. Na druhou stranu je tady spousta jiných problémů, které se dodnes nepodařilo úplně vyřešit a určitě se jich ještě spousta objeví během samotných testů.

Jeden z problémů, které pobavily nejen mě je hacknutí webu NováMaturita.cz, na kterém mají být k dispozici ukázkové testy, povolené pomůcky, hodnocení a další užitečné informace, které každý správný student začíná zjišťovat den před zkouškou a také Cermat.cz, který slouží naopak pro učitele. Na obou webech hrála vtipná píseň, NováMaturita.cz pak jako bonus nefungovala vůbec, zatímco Cermat.cz fungoval relativně bez problémů. V tuto chvíli jsou weby pro jistotu nedostupné úplně. S podivem je, že problémy hlásili někteří už o včerejška, další dnes někdy od dopoledne (já si problému všiml až po upozornění známých) a nikomu to vůbec nevadí, nikde se o tom nepíše, hlavně že na Novinkách celý den strašili videem zdrogovaného cizince, který jezdil v protisměru. Jediný světlejší mediální moment je článek na iDnes.cz z 19:47 informující ve smyslu, že sice byl problém, ale co nejdřív má vše fungovat doplněný o pár výkřiků studentů. – Úprava a omluva: na Novinkách se článek objevil dokonce už 19:38! – Mi osobně nevadí, že web nejde, stejně na něm nic užitečného není. Vadí mi, že všechno stálo spoustu peněz a nikdo se u takto důležitých webových stránek neobtěžoval s něčím tak základním, jako je test bezpečnosti. Doufám, že firma, která stránky vytvářela dostane přes prsty a zaplatí tučnou pokutu. Nehledě na to, že nechápu, co jim trvá tak dlouho zrovna v tak kritický čas.

Napadnutelnost

Během tohoto školního roku jsem se účastnil testovací písemné maturity, Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) společnosti Scio a přijímacího testu na Univerzitu Palackého. Také mám velmi přesné informace o přijímacím testu na Masarykovu univerzitu. Co mají tyto testy společného? Velmi podobné záznamové listy, vyhodnocování na podobném principu a velmi rychlé výsledky (teď se bavím pouze o vyhodnocování testů, ne o celkových výsledcích maturity). Jak z toho test státní maturity vybočuje? U všech ostatních testů je k dispozici scan záznamového archu s odpověďmi, u NSZ dokonce veřejná oponentura testu s možností přispět do diskuse všem zúčastněným, což značně snižuje jakoukoli napadnutelnost testů za podjatost, nepřesné výsledky a podobně. U testovací verze státních maturit nic takového nebylo a nevěřím, že něco takového bude u verze ostré. Obzvlášť po mediálním humbuku okolo nejednoznačných zadáních u otázek v testu by něco takového bylo víc než vhodné.

Nepřipadá mi nereálná verze, že někdo neudělá maturitu a začne hodnotící proces napadat. Stejně jako mi nepřipadá nereálné, že v napadení uspěje, protože nebudou k dispozici jednoznačné důkazy o tom, zda byl test přesný (vždy se najde odborník, který může říct, že otázka má dvě možné odpovědi). Stejně tak bude množství stížností zahlcovat úředníky a stát další peníze jenom proto, že se student cítí dotčen a chce zkusit systém obechcat. A úředník holt bude muset stížnost řešit, hledat studentovy papíry, napsat a vytisknout oficiální vyjádření atd.

Shrnuto a podtrženo jsou státní maturity dobrý nápad. Sjednotit takto důležitou zkoušku je velmi důležité, obzvlášť po zkušenostech kvality a nároků různých škol a nejhlavněji pro to, že pro zaměstnavatele má maturita z jakékoli školy stejnou hodnotu. Naneštěstí řešení našeho milovaného státu je velmi nepovedené, drahé, plné problémů, nejasností a změn na poslední chvíli. Jsem zvědavý, jak budou vypadat státní maturity příští rok, ale letos je to opravdu zmatek nad zmatek.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej