3. 2011

červen

Státní maturita podruhé: opět změny a byrokracie

Začnu hned pěkně z ostra. V minulém článku jsem si stěžoval, že neustále mění pravidla o odvolání dobrovolných zkoušek. Včera večer jsem se náhodou dozvěděl, že ředitel všem, co chtěli, zkoušku omluvil a já tak šel dneska s prosíkem taky. Na obědě jsem se pak od učitelů dokonce dozvěděl, že pravidla pro odvolání ještě v pondělí, tj. den, kdy testy začínaly (!!!), změnili a odvolání povolili. Zajímavé, že to změnili po ústních částech, které taky někteří měli v rámci dobrovolných zkoušek a odvolat je víceméně nemohli.

Kupodivu ale musím i pochválit. Učitelé nebyli tak byrokratičtí jako u testovacích zkoušek. Učitelka, která mě učila čtyři roky dokonce ani nechtěla občanku! A začínali jsme klidně i o 5 minut dřív než jsme měli stejně jako se úvod k poslechům pouštěl dvakrát aby se upravila hlasitost.

K samotným testům mám taky pár poznatků. Čeština byla mírně obtížnější (a někteří si hned začali otevírat huby „vždyť říkali, že to rozhodně nebude těžší než testovací…!“ – průplesk na vzpamatování se by pomohl). I u zadání otázek bylo vidět, že testovací maturity k něčemu byly. Třeba u poslechové části z angličtiny bylo původně „…napište maximálně tři slova…“ a díky poslechu, kde polovina byly číselné údaje nikdo nevěděl, jak to má napsat. U aktuálních testů už doplnili, že čísla je možné zapisovat číslicemi. Naopak otázka v testech z češtiny, obsahující tabulku výsledků fotbalové ligy byla spíš do nějaké analytické části v matematice, protože s češtinou podle mě neměla mnoho společného.

Hned druhý den jsme se taky dozvěděli, že jednomu studentovi neuznali maturitu, protože mu scanner správně nenascanoval odpovědi kvůli nevýrazné propisky. Opět vidím krásnou možnost napadnutí, protože pochybuji, že na každé škole scanují testy stejným scannerem se stejným nastavením jasu a kontrastu. Nehledě na to, že kdyby byli učitelé co k čemu, sebere se jeden za roh a všechny odpovědi obtáhne něčím výraznějším.

I přes to všechno to nebylo tak šílené, jak jsem čekal.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej