19. 2009

prosinec

Půl roku iPhone orgasmu

Dnes je tomu přesně půl roku od dne, kdy jsem na blog napsal, že mám iPhone a přesně půl roku a jeden den ho vlastním, používám a prožívám s ním krásné chvíle :-)

To je také důvod, proč se tento týden objevila taková spousta recenzí her pro iPhone a proč se v logu dočasně objevilo jablíčko (na mobilní verzi webu zůstane).

A jaký že ten půlrok vlastně byl? Naprosto úžasný!

Samotný iPhone je vcelku obyčejný, ale luxusní telefon s kvalitním dotykovým displejem. Jeho velikost je „tak akorát“ a proto se vejde do kapsy a příjemně se drží v ruce. Kouzlo iPhonu tkví v jeho rozšířenosti a s tím souvisejícím obrovským, opravdu obrovitánsky obrovským množstvím aplikací různých kvalit a cen. Všechny tyto aplikace jsou k nalezení na AppStoru přístupném přímo z telefonu. Aplikace musí být schválena pracovníky Apple, za což často sklízí kritiku, ať už kvůli pomalému schvalování nebo diktátorskému přístupu. Tento přístup však ve většině případů schvaluji a zabraňuje tak vzniku ještě většího množství nepoužitelných aplikací, které jsou rychle zbastleny za jediným účelem – vydělat.

To, co iPhone vysoce vyvyšuje nad ostatními je možnost tzv. JailBreaku. IPhone OS je v základu UNIXový systém. Po jeho odemčení speciálními nástroji se tak otevírá další obrovitánská, opravdu obrovitánsky obrovitánská hromada možností. Někteří sice mohou namítat, že JailBreak je tvrdý zásah do zařízení a ztrácí se jím záruka (po resetování telefonu nikdo nic nepozná), ale používání neodemčeného iPhone bych přirovnal k používání sportovního auta k jízdě na nákup do marketu a zpátky.

Odemčený iPhone si můžete libovolně upravovat, ať už vzhledově, nebo instalací různých aplikací, které na AppStoru nenajdete. Telefon si tak můžete snadno změnit k nepoznání a přizpůsobit si ho k obrazu svému. Chcete mít v docku víc než jen čtyři ikonky programů? Já také a proto jich mám po instalaci jediné knihovny pět. Omrzel vás základní vzhled? Není problém. Na internetu jsou k nalezení hromady, obrovsky obrovitánské hromady uživatelských vzhledů. Nejzajímavější z nich je nejspíš Lopeard, který se nachází v betaverzi. Tyto a spousty, obrovsky obrovitánské spousty úprav jsou k mání všem, kteří se nebojí naplno využít potenciál svého iPhone.

Chyby

Určitě nikoho z vás neminuly obrázky, na kterých se iPhone porovnává s cihlou, nebo v lepším případě s Nokií 3310. Tyto obrázky jsou z doby dávno minulé, kdy iPhone neměl ani tak základní věci, jako MMS nebo kopírování textu. Osobně jsem začínal na firmware 3.0, který většinu těchto nedostatků opravil, nebo zamaskoval. Zamaskování se dá použít na multitasking, který iPhone nezvládá (samozřejmě že zvládá, opět po instalaci jediného prográmku), oficiálně z důvodu větší výdrže baterky. Multitasking byl nahrazen tzv. push notifikacemi, kdy sice třeba IM klienta vypnete, ale zprávy vám chodí ze serveru a po stisknutí na odpovědět se IM klient zapne a můžete odpovědět. Je to sice menší berlička a občas mě tento přístup docela štve, ale toto je opravdu jediná chyba v základním, neodemčeném firmwaru, kterou si uvědomuji.

Windows Mobile se může zahrabat

Před iPhonem jsem strávil několik let s WM a stařičkou Motorolou MPX200 (brrrr). Chápu, že dnešní WM zařízení jsou někde jinde, ale že by byl jinde samotný WM se mi nechce věřit. Ať si Radek Hulán říká co chce, ale WM je dobrý leda pro lidi s pevnými nervy. Nepamatuji si den, kdy jsem nerestartoval zaseknutý telefon nebo neřešil nestabilitu systému. S iPhone OS se to občas stává také, ale v 99% případů je tomu na vině právě nějaká utilitka neschválená Applem. Zde je opravdu vidět rozdíl a přínos politiky Microsoftu a Apple. Microsoft sice nabízí absolutní volnost ve vytváření aplikací, ale to je vyrovnáno jejich možnou nekompatibilitou, nestabilností a tak vůbec. navíc pokud nastane v iPhone OS nějaká ta chybka, slušně na to upozorní, nabídne možnost restartování SpringBoardu (něco jako explorer pro Windows, neboli GUI nástavba), která trvá několik sekund a vše je v pořádku. Pokud restartovat nechcete, nemusíte. Telefon je funkční i nadále, ale jak moc je funkčnost ovlivněna nerestartováním jsem nikdy nezkoušel. Naprosté zamrznutí telefonu mně potkalo všeho všudy jednou!

Verdikt je jasný. Pro ty, kteří chtějí více než telefon s hromadou schopností a nebojí se v zařízení chvilku povrtat a přizpůsobit si ho k svému obrazu je iPhone jasná volba. Pro ty, kteří chtějí funkční telefon s hromadou, obrovitánsky obrovskou hromadou aplikací je iPhone jasná volba. Pro ty, kteří chtějí stylový telefon se snadným a intuitivním ovládáním pro masy je iPhone jasná volba. Jediným mínusem je cena, která je v ČR nastavena nekřesťansky vysoko, ale to už není chyba iPhone, ale kartelu českých operátorů.

Pro ty, kteří by si mysleli, že jsem zaujatý (ano jsem) doporučím krásný článek o výběru správného telefonu od Davida Grudla:-)

Komentáře

Ondřej Nečas

Ondřej Nečas

13:37 19.12.2009

Takže je tedy výhodnější si koupit iphone za 14 tisíc, jailbreaknout a krást software? :) Ty jsi měl s WM starý krám a starý OS. Takže hodnocení: „fujky fujky WM, já mám skvělý iphonek“, je směšné.


Kenn

Kenn

14:31 19.12.2009

Jailbreaknutý iPhone neznamená nutně, že uživatel krade aplikace. Aplikace přístupné po JailBreaku jsou open source nebo freeware, pouze jediná otevřená aplikace umožňuje stahování cracknutých oficiálních aplikací.

Tvůj názor na WM a iPhone OS je snad ještě zkreslenější a směšnější než můj. Ani jedno zařízení si nepoužíval déle než 20 minut a už máš jasný názor jasně ovlivněný Radkem Hulánem. Nejvtipnější na tom je, že sám máš dotykovou Nokii se Symbianem, který najednou podezřele chválíš jenom proto, že ho sám používáš a přitom jasně vidíš jeho chyby (nelogické kinetické scrollování, titěrná softwarová klávesnice…).

Ad WM – pokud si dobře přečteš článek, píšu v něm, že WM zařízení jsou možná někde jinde, ale samotný WM je podle mého názoru pořád stále nepoužitelných systém (a opravdu nejsem sám kdo to tvrdí). Jediná příjemná změna (Touch Flo) není z dílen Microsoftu nýbrž HTC, což je pouze chvilkové zamaskování hnusného a neschopného GUI WM, které možná bylo fajn pět let zpátky, ale krapet zaspalo dobu a ovladatelnost na dotykovém displeji je opravdu mizerná.


Carl114

Carl114

13:49 06.03.2010

O JailBreaku bych nemluvil tak dobře. Prakticky můžeš změnit jen vzhled, instalovat aplikace zadarmo (pro socky?) a další kraviny. Mne to přijde jako hloupost. Zkoušel jsem to, ale jsem plně spokojený s originálem. Opravdu nepotřebuji nějaké nové super ikonky na menu.

Jinak souhlasím, že Win. M. je šmejd. Má ho kamarád na mobilu a jsou tam příliš malé tlačítka, plno zbytečných hovadin, které na mobilu nepotřebuješ a celkově je to pomalé.

iPhone je opravdu vydařený mobil. Nejvíc si cením toho displeje. Je perfektní. Vyzkoušel jsem jíž asi 5 konkurenčních mobilů a žádný bych nechtěl. Mo dvou minutách jsem je už vracel :).


Kenn

Kenn

09:06 07.03.2010

Nemůžu souhlasit. Možnost změnit si vzhled je pro mě u JailBreaku taková třešnička na dortu. Využívám spoustu úprav, které nemají se vzhledem prakticky nic společného, ať už jde o SBSettings nebo třeba Backgrounder. Bez těchto úprav už si iPhone nedovedu představit.


 

Hledej