12. 2010

duben

Proč nechci iPad

Revoluce v podobě iPadu! Všichni si toho určitě všimli. Od jeho uvedení se prodala pěkná hromada kusů a ještě pěknější hromada aplikací. Věřím, že Apple si během prvních dní pořádně nahrabal a věřím, že si nahrabali i tvůrci aplikací. přejme jim to a teď se pokusím popsat své pocity z iPadu, které mě provázejí už od jeho uvedení.

Na iPad jsem přečetl několik recenzí, viděl několik videí ukazujících jeho možnosti a nějak se pořád nemůžu zbavit dojmu, že jeden iPad už nosím v kapse v podobě iPhone 3G. Nechci se hádat, že bych nemohl změnit názor po jeho osahání (no dobře, možná bych se hádal), ale z prvních dojmů majitelů na mě působí absolutně zbytečně.

Velkou obrazovku považuji za ne příliš využitou už jenom z toho důvodu, že na něm běží upravený OS pro iPhone a upravené, nebo totožné aplikace. Ano, iPhone OS je úžasný počin, ale zdá se mi, že zařízení jako iPad krapet omezuje. Na druhou stranu tento krok absolutně chápu. Hromada lidí umí iPhone OS ovládat a zbytek se to naučí za deset minut. Aplikace jsou kompatibilní a tak je na iPad ihned po uvedení k dispozici hromada aplikací, které jsou sice pro iPhone, ale koupěchtivým uživatelům to nevadí.

K dalšímu důvodu se dostanu poněkud oklikou. Podle Apple a fanoušků iPad vyzdvihujících do nebe je určen pro konzumaci médií a dejme tomu čtení knih. Krása! Budeme konzumovat média! Jenže jaká média? Dostaneme snad do iPadu náš oblíbený seriál? Těžko, pokud si ho někde nezpirátíme. U nás v Evropě a v ČR zvlášť je to totiž s přístupem k digitální hudbě, seriálům a filmům těžké. Nevím, jak je to dlouho, co jsem psal o iTunes store a jeho nepoužitelnosti z ČR, ale od té doby se vůbec nic nezměnilo (Chci si stáhnout free podcast z iPhonu? Chtít můžu. Vždy musím zapnout iTunes na PC a sesynchronizovat a to nemluvím o placených věcech. Tam mám prostě bez US karty smůlu). Takže můžu chtít konzumovat jak chci, ale u nás to pohodlně nepůjde a v českém jazyce tak jako tak nebude CO konzumovat (ne že bych český jazyk vyžadoval). A totéž nejspíš platí pro tolik vychvalované iBooks (tady už bych češtinu uvítal). Ve skutečnosti budeme rádi, když si nakoupíme nějaké digitální knížky z Amazonu :-).

No a když už jsem u toho pohodlného konzumování médií. Co je na iPadu pohodlného? Jako čtečka knih mi přijde nepohodlný a vůbec podsvícený displej není na dlouhodobější čtení nic moc. Na sledování filmů považuji mnohem lepší můj 22" monitor než se někde krčit na gauči, namáhat ruce držením iPadu a ještě sledovat odlesk svého nosu. Jedinou výhodu oproti iPhonu, čtečce knih nebo PC vidím ve čtení novin pomocí specializovaných aplikací. New York Times aplikace vypadá vcelku použitelně. Ale zase jsem u toho. MF Dnes si takto asi nepočtu.

Sám jsem zvědav, jak bude vypadat česká verze iPadu a vůbec česká cena. Viděl jsem v předprodeji za něco pod 12000Kč, což nevypadá jako obvykle přemrštěná cena Apple produktu u nás, ale i tak mi 12000 přijde jako nehorázně velká suma za něco, co už v podstatě nosím v kapse. Není to mobil, není to plnohodnotný pracovní nástroj nebo notebook. Je to prostě zařízení, které pořádně nikdo nepotřebuje, ale každý ho chce. Nepatřím mezi ně :-).

Komentáře

Steve

Steve

20:42 03.05.2010

Zni to, jako kdyz na to nemas prachy a pro lepsi pocit verejnosti sdelujes svoje pocity a duvody, proc to vlastne nepotrebujes. :)

Sent from my iPad


Asterisk

Asterisk

22:08 03.05.2010

Radeji bych si neco, o cem pisi, alespon na par minut vzal do ruky. Proto clanek pusobi zaprdene cesky.

Sent from my iPad


Kenn

Kenn

14:48 04.05.2010

Kdybych nevěděl co s penězi, asi by mi bylo jedno, že bych vyhodil peníze za iPad. Vy, co jste to už udělali si svou modlu braňte a ospravedlňujte svůj nákup :-). Samozřejmě netvrdím, že lidem nemůže iPad vyhovovat. Tohle je čistě můj soukromý názor a vy se z něho (jako většina Apple fandů) můžete podělat. Prostě jsem popsal své vlastní důvody, proč si ho nekoupím.

(Tenhle komentář berte prosím s nadsázkou a zkuste si ho několikrát přečíst stejně jako článek, než mě začnete kamenovat :-).)


V pohode

V pohode

20:17 02.10.2010

Hele ja sem taky Apple user a neresim, jestli nekomu vyhovuje iPad nebo ne. Ja osobne ho zatim nepotrebuju,staci mi iphone-macbook kombinace


 

Hledej