7. 2011

leden

Přinese Mac App Store něco nového?

Už dlouho mám v seznamu poznámku „napsat článek Mac aplikace“ a myslím, že po včerejším spuštění Mac App Store (MAS) už lepší dobu na jeho napsání nenajdu. Pokud si dobře vzpomínám, původní nápad byl zanadávat si, že jsou aplikace předražené a je jich málo. To ale bylo sotva týden po tom, co jsem si pořídil MacBook a od té doby jsem svůj názor trochu změnil a po spuštění MAS jsem si jej i značně rozšířil.

Bod první – předražené aplikace. Na to jsem zatím názor nezměnil. Jako příklad si vezmu na paškál oblíbené textové (či spíš programové) editory TextMate a PSPad. Switcheři už tuší, kam mířím. PSPad jsem na Windows používal pro psaní HTML, CSS, občas i PHP a vůbec na všechno možné. Stejně to mám s TextMatem. Zvládá snad všechny jazyky, od HTML, CSS přes PHP až po Ruby a pro některé je to snad jediný použitelný editor na Macu. Jaký je mezi těmito programy rozdíl? Ve funkčnosti ne moc velký, kromě toho, že PSPad toho umí ještě mnohem víc (generování hashů, barev, speciální znaky a podobné užitečné věci). Podstatný rozdíl je ale v ceně. PSPad je freeware, TextMate stojí €45. Tím nechci říkat, že je ta cena přemrštěná (je) a nebo že je PSPad podhodnocen (je). Spíš bych zabrečel nad nedostatkem kvalitního freeware pro Mac. Předražená mi přijde i spousta jiných aplikací, ale na těchto dvou příkladech musí každý pochopit, co chci říct.

Zadruhé – nedostatek aplikací. Na tohle už jsem názor změnil. Aplikací sice není hodně, ale vybrat se dá a většinou jsou aplikace špička. Jediný důvod, proč zapínám Windows je IETester a občas nějaká hra. Jinak nemám problém. Naopak je na tom Mac mnohem líp než Windows díky terminálu. Na některé věci (třeba SSH) je prostě lepší napsat pár příkazů než hledat aplikaci. I když to není úplně Mac way.

Změnilo se ale něco s příchodem MAS? Neřekl bych. Nabídka je chabá, plná kravin, za které se mi nechce dát ani těch pár Euro (to se samozřejmě brzy změní). Jediná dobrá věc je v rozdělení balíků iWork a iLife. Můžu si tak koupit jen ty aplikace, které skutečně využiji. Že je na MAS jednoduché nakupovat? Jasně, ale to je většinou i u stávajícího způsobu nakupování aplikací. Updaty? Není snad efektivnější kontrola aktualizace při spuštění aplikace? Stejně tak výběr aplikací moc přehledný není. Zatím je aplikací málo, ale co až jich bude pár stovek tisíc jako je tomu u App Storu? Stejně tak App Store má obrovskou přednost, a to, že se jedná o jediný způsob, jak aplikaci do iPhonu (iPadu, iPodu, však vy víte) nainstalovat. Uživatel je oproštěn od nutnosti zapínat počítač pokaždé, když si chce stáhnout aplikaci. Pamatuji si, že na Windows Mobile byla instalace aplikací pěkný opruz právě díky tomu, že vše šlo přes instalačky z počítače a nebo se instalační soubory kopírovaly do zařízení a přes správce souborů se potom spouštěly. Navíc instalace aplikací na Macu většinou probíhá způsobem přesunutí stažené aplikace do složky s aplikacemi, klasických instalátorů je velmi málo.

Z toho bych si dovolil vyvodit, že MAS není zase taková bomba, jak to všichni prožívají. Jediná bomba na tom je, že se nechalo zlákat spousta vývojářů, kteří doteď dělali aplikace jenom pro App Store.

Pro pobavení navíc dodávám jeden z nepitomějších článků na Reflexu, který se shodou okolností týká Mac App Store.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej