14. 2011

květen

Při navrhování používáme mozek

Poslední dobou si začínám čím dál víc všímat nesmyslností v návrhu nejen počítačových/mo­bilních/webových aplikací, ale také věcí v běžném životě. O tom, že by měli utrhat ruce všem vývojářům vyhledávače v jízdních řádech IDOS už jsem se zmiňoval na Twitteru a vůbec, každou chvíli napíšu nějaký tweet s dovětkem UX FAIL. No a protože už jsem dlouho nenapsal žádný článek a do 140 znaků na Twitteru se mi toto nevejde, popíšu další věc, co mě už několikrát mírně vytočila výjimečně tady.

Všichni asi víte, co je to bankomat a jak se používá. Já jsem u ČSOB a jiný bankomat jsem nikdy nepoužil, takže nemůžu posoudit, jestli je to neduh jenom bankomatů této banky.

Znáte to, vložíte kartu, vyberete jazyk, zadáte pin a jste dotázání na stvrzenku. Tlačítka ANO/NE jsou vždy stejně a já tak automaticky, bez čtení dotazu, mačkám ne, protože k čemu stvrzenku. Problém nastane, když v bankomatu dojde papír, na který se stvrzenky tisknou. Místo dotazu, zda požaduji stvrzenku se objeví informace, že stvrzenku nelze vydat a zda chci pokračovat. Tlačítka ANO/NE jsou na stejném místě jako u odpovědi, zda chci stvrzenku a vy už asi tušíte, kam mířím.

Přijdu ve spěchu k bankomatu, vložím kartu, vyberu jazyk, zadám pin, nechci stvrzenku a najednou mi vyjede karta. Aha, že by špatný pin? Znovu, a stejný výsledek. Karta venku. Začínám být mírně nerzvózní a tak si to dávám do třetice. Tentokrát pomaleji a ejhle. On se mě bankomat ptá, jestli chci transakci ukončit, protože nemůže vydat stvrzenku.

  1. proč bych chtěl ukončit transakci, když nemůžu dostat stvrzenku? Proč? Nestačila by jenom výrazná informace doprovázená nějakým otravným zvukem, že stvrzenku nelze vydat? Asi ne.
  2. snad ještě větší blbost – proč jsou tlačítka ANO/NE umístěna stejně u triviálního dotazu na stvrzenku a u dotazu na ukončení transakce? Navíc bez toho, aby byla hláška třeba jen barevně odlišena, abych jí věnoval větší pozornost.

Chápu, nestává se často, že dojde papír na stvrzenky (u jednoho z frekventova­nějších bankomatů se mi to ale stalo už 3× za měsíc) a není takový problém kartu vytáhnout (ano, musí se vytáhnout celá, protože je v bankomatu nějaký zpětný zámek který brání zasunutí karty zpátky, což ale chápu – při vytahování ji tam omylem nezastrčím znovu), ale kdyby u navrhování někdo zapojil mozek, ušetřil by nejenom mi zmatení a nervozitu z toho „co to ten krám sakra dělá?!“. Obzvlášť když jde o peníze.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej