3. 2009

únor

Podcasty

PodcastS příchodem iPodu jsem začal hojně využívat podcasty. Ať už se mi automaticky stahujou do iPodu nebo je přímo sleduji na webu, jedná se o zajímavou alternativu k suchému čtení článků. Pro vysvětlení – podcast je audio či video pořad na různé téma, většinou vycházející v pravidelných intervalech a šířící se formou RSS kanálů. Sám jsem spoluautorem jednoho podcastu a to ItPodu, který vychází již skoro pravidelně na webu ItStudent.cz.

Odebírat podcast jde více způsoby. Základní idea podcastu je RSS kanál obsahující audio či video soubor. Tyto RSS kanály můžete stahovat běžnou RSS čtečkou, kde se přiložené soubory objeví jako odkazy. Další možností je specializovaná čtečka nebo přímo iTunes. Na většine webů je pak také přímý odkaz na podcast nebo rovnou možnost živého streamu. Největší výhoda iTunes jako čtečky je však teprve v kombinaci s iPodem. V momentě kdy iTunes zapnete, začnou se prohledávat RSS zdroje. Pokud iTunes najde nový záznam, okamžitě soubor stáhne a sesynchronizuje s iPodem. Tato metoda je velice pohodlná zvláště u podcastů, které vycházejí často a posloucháte je ve volném čase. Není nic lepšího než si při chůzi po městě pustit nějaký vtipný podcast a celou cestu se smát pod nosem. Udivené pohledy kolemjdoucích zaručeny! :-)

Dále jsem si připravil krátký seznam mých oblíbených podcastů…

hPod

Podcast serveru Hrej.cz, který vychází pravidelně každý pátek večer. Trvá přibližně hodinu, probírají se novinky ze světa počítačových her. Pro někoho může působit suše, ale já se u tohoto podcastu většinou docela zasměju. V podstatě jediný podcast, který si poslechnu hned když vyjde.

DIGIT

Další český, tentokrát video-podcast dvojice českých autorů Petra Máry a Jana Březiny. Sledovat můžete na doméně Digit.cz. Podcast vychází nepravidelně a pánové probírají novinky ze světa IT, především Applu, ale také zajímavá témata. Prozatím nejlepší díl #23 Jak se ze-jména dělá značka na internetu. Podcast se poslední dobou hodně proslavil hostováním Radka Hulána ve 22. díle.

Zpátky do minulosti

Jak už název napovídá, jedná se o záznamy z pořadu Zpátky do minulosti, který můžete slyšet každé ráno cca před sedmou (pokud to tak stále je) na rádiu Evropa2. Tento podcast neposlouchám nějak pravidelně, ale když není co dělat, poslechnu si pár dílů pro odreagování. Duo Patrik Hezucký & Leoš Mareš většinou zaručeně pobaví :-).

Happy Tree Friends

Myslím, že netřeba blíže představovat. V tomto podcastu vycházejí nové HTF videa. Nyní už příliš nesleduju, ale za zmínku určitě stojí.

Joe Cartoon

V tomto podcastu, podobně jako HTF, vycházejí animace serveru JoeCartoon.com. Jsou stejně morbidní jako HTF, avšak humor mi připadá mírně inteligentnější :-).

Můj skromný seznam podcastů je na konci. Na internetu určitě najdete spousty zajímavějších podcastů a možná dokonce i v češtině. Budu rád za jakékoliv tipy na poslech :-). Pro ty, co si chtějí nějaký podcast na zkoužku poslechnout můžu doporučit náš podcast na serveru ItStudent.cz.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej