13. 2010

duben

Opera Mini pro iPhone

Dnes (resp. včera) byla Applem schválena Opera Mini pro iPhone. Opera Mini je nejpoužívanější mobilní prohlížeč a konečně je k mání i pro iPhone a iPod Touch. Všichni iPhone geekové nažhaveně čekali na schválení, i když se čekalo, že Apple Operu Mini zablokuje. Naštěstí nezablokoval nejspíš ze strachu z uživatelů. Schválení trvalo opravdu nezvykle dlouho (víc než 20 dní). Důvody můžeme jenom hádat a jsou mi vcelku ukradené. Hlavní je, že jsem si ráno z AppStore Operu stáhl (ještě zadarmo) a vyzkoušel.

Na rovinu můžu říct, že je Opera Mini nanic. Oproti Safari, zobrazuje stránky „divně“. Možná rychle, ale divně. Stránka po načtení obsahuje absolutně nečitelný text, který se dá číst v podstatě až po přiblížení. Navíc jsou stránky rozhozené a Opera neotevírá iPhone verze stránek, ale pouze mobilní verze, pokud jsou k dispozici. A i kdybych chtěl Operu nakrásně používat, stejně všechny aplikace, které zobrazují stránky používají jádro Safari, nabízejí možnost otevření stránky v Safari a vůbec, Safari je prostě defaultní prohlížeč.

Myslím, že Opera na iPhonech díru do světa neudělá. Všichni si ji stáhnou, vyzkouší a nejspíš dojdou ke stejným závěrům jako já. Určitě nabízí komfort pro uživatele s pomalým připojením, možnost startovní obrazovky s vybranými stránkami, ale pořád pro mě Safari zůstává nejlepším mobilním prohlížečem.

Edit: pro ilustraci dodávám screenshoty

Neupravené screenshoty několika webů v Safari a Opeře Mini.

Opičí Noviny v Safari

Opičí Noviny v Safari

Opičí Noviny v Opeře

Opičí Noviny v Opeře

iPhone Applications Database v Safari

iPhone Applications Database v Safari

iPhone Applications Database v Opeře

iPhone Applications Database v Opeře

Seznam v Safari

Seznam.cz v Safari

Seznam v Opeře

Seznam.cz v Opeře

iDnes v Safari

iDnes.cz v Safari

iDnes v Opeře

iDnes.cz v Opeře

Jak jistě vidíte, v Safari je ihned po načtení webu relativně dobře patrné, o čem se na něm píše a co je napsáno v nadpisech a s trochou koncentrace se dá web přečíst celý. V Opeře Mini je toto bez zazoomování na určitou část webu zhola nemožné. To jednak zdržuje a hlavně zhoršuje orientaci na stránce kvůli neustálé nutnosti zoomovat.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej