17. 2008

červen

Opera 9.5

Opera logo Nedávno vyšla nečekaně finální verze nové Opey. Mám ji již pár dní a tak bych se rád podělil o své dojmy ;-)

Pro ty, co vůbec netuší, co Opera je, jedná se o (podle mě) nejlepší internetový prohlížeč. Kam se hrabe Firefox se svým nabíhacím časem půl minuty a po nainstalování několika pluginů si stihnu zajít na záchod než se mi rozjede. Je svižný, dodržuje standardy a navíc obsahuje povedené e-mailový klient, RSS čtečku a přehledný download manažer, který zvládá i torrenty. Opera navíc vychází i na mobilní telefony a objevuje se (údajně) třeba i v set-top boxech :-)

Novinky

Samotné novinky v nové verzi nejsou pro běžného uživatele příliš výrazné.

Hlavní věc, které si asi všimne každý je kompletně nový, krásný, vzhled, který nebyl ani v betaverzi. Další zajímavostí je kompletně nové jádro Opery, které programátoři vyvíjeli několik měsíců. Nové jádro obsahuje funkci Opera Link, která umožňuje synchronizování mezi různými zařízeními (mobil, PC, notebook) uložením vašich záložek, přihlášených RSS a bůhví čeho ještě do internetového konta. To jsou asi nejvýraznější novinky.

Bohužel, tak jako každý program obsahuje Opera i spousty chyb. Některé jsou dokonce velice závažné, ale zatím jsem je sám nepozoroval. Jeich výpis je na stránce věnující se opeře OperaCesky.net . Sám jsem si těchto chyb nevšiml, kdybych si o nich nepřečetl, nevím o nich ;-)

Kdo Operu nikdy nevyzkoušel, doporučuji vyzkoušet nyní, kdy zastaralý Firefox 2 přestává stačit, nová verze se objeví bůhví kdy a IE nemáme rádi ;-). Opera je navíc celá česky, obsahuje hlasovou navigaci a ovládání gesty.

Komentáře

Homer

Homer

14:03 12.10.2009

Opera je sice svižná a dodržuje standardy, ale bohužel celá řada webů se v opeře nezobrazuje zrovna korektně.


Kenn

Kenn

17:58 13.10.2009

Korektně? To snad souvisí s dordržováním standardů ne? Akorát občas nějaká složitější AJAXová aplikace řve, že bych neměl Operu používat, ale ještě jsem si nevšiml, že by něco nefungovalo.


 

Hledej