19. 2009

březen

O2 ADSL? Nikdy více!

Bleskový 8Mbit ADSL internet od O2. Kdo o něm neslyšel minimálně 3× denně, jako by nežil v tomhle světě. Jak je však tento internet bleskový a stabilní v reálu?

Někdy na rozmezí ledna a února začali u O2 zrychlovat internet i stávajícím zákazníkům a neminulo to ani mě, jakožto jejich do té doby věrného zákazníka. Vlna zrychlování se na mém připojení dala docela snadno pozorovat stupňujícím se padáním a všemožnými problémy. Zanedlouho poté jsem i já zpozoroval zrychlené připojení, avšak slibovaných 8Mbit nikde (5,2Mbit na lince, reálně asi 4,5). Po chvíli pátrání jsem zjistil, že kapacita mojí linky je nedostačující, tudíž mám smůlu a internet mi prostě 8Mbit v brzké době nepojede. Rychlost však byla problém opravdu nejmenší. Ten důležitější parametr, neboli stabilita, byl totiž na tak mizerné úrovni, že o víkendu a ve vytíženějších částech dne se prostě nedal používat. „Padání“ jednou za půl hodiny byl luxus, obvykle připojení nevydrželo ani 15 minut. Mé oblíbené online hraní se tudíž nedalo provozovat. Warcraft – hra na minimálně půl hodiny. Counter-Strike:Source – neustálé připojování na server atd…

Jednoho dne mi prostě ruply nervy, obrnil jsem se trpělivostí a vytočil infolinku O2. Po neobvykle rychlém přepojení na operátora mi bylo sděleno, že tato linka není infolinkou ADSL, na kterou mě po chvíli přepojili. Další operátor mi sdělil, že parametry linky jsou na perfektní úrovni, že problém bude nejspíš na rozbočovači linky (taková ta malá krabička, která umožňuje připojení na internet a zároveň telefonování). Za pár dní jsem měl cestu kolem prodejny O2 a vpoměl jsem si na onen rozbočovač. Po dotázání prodavače mi krabičku přinesl, zaplatil jsem sympatických 200Kč a na dotaz, zda je opravdu linka v pořádku a jestli budou zvyšovat kapacitu jsem dostal akorát nabídku na O2TV spolu s letáčkem :P Naštěstí jsem se po asi 3 minutách nějak vykroutil a z prodejny utekl.

Jaké však bylo moje překvapení po příchodu domů. Rozbočovač jsem přepojil, vyzkoušel telefon, jestli je dobře zapojený a připojil se na internet. Neuběhlo ani 10 minut a internet opět „spadl!!!“ Měl jsem opravdu sto chutí zajít do prodejny zpátky, otřískat rozbočovač prodavači o hlavu a poprosit ho, aby mi ukázal ony nadprůměrné parametry linky na vlastní oči! K jeho štěstí jsem si vzpoměl, že otec nedávno podepsal smlouvu s Českými radiokomunikacemi a řekl jsem si, že to ještě chvíli vydržím a kdyby problém přetrvával, budu ho řešit s nimi.

O 14 dní později jsem již byl spokojeným zákazníkem Radiokomunikací, internet mi fičel 8Mbit, reálně skoro 7,8mbit, což je opravdu výborné. Důležitější však je, že za necelých 14 dní, co jejich připojení používám, jsem nezaznamenal ani jeden problém nebo výpadek! Každého by proto napdalo, jak si ze mě u O2 pěkně vystřelili a neuměli přiznat, že problém je opravdu u nich. Je sice pravda, že kdysi dávno mi dali měsíc internetu zadarmo za problémy, které nakonec byly opravdu u mě (vadné Windows), ale nyní byly evidentně problémy u nich, protože jsem nic neměnil, pouze použil jiné přihlašovací údaje k ADSL :-)

Na druhou stranu jsem se ptal ostatních známých, kteří připojení od O2 používají, zda mají podobné problémy. Kupodivu nikdo, kromě otce, který má připojení ve firmě (druhý konec města) si nikdo nestěžoval. Tyto problémy proto vypadají jako lokální na pár místech (ústřednách). I přesto mě tyto problémy stály 200Kč za naprosto zbytečný nový rozbočovač.

Komentáře

Robyer

Robyer

19:45 19.03.2009

Nj, taky mám O2 ADSL ale žádné takové problémy nemám :) Pouze ten že mám starý modem který nepodporuje 8mbit, ale to se pořeší..


Carl114

Carl114

21:08 19.03.2009

ADSL od O2 je shit. Sorry za tohle, ale celou dobu jsem jim věřil a jak blbec měl všechny nety od nich. Každej stál za h… Teď mám 6MB (od Terms pro zájemce) a platím 230Kč/měsíc. Krásné ne? Žádné výpadky, plná rychlost neustále … Nádhera :O)


EMan

EMan

21:15 19.03.2009

Taky mám ADSL od O2 a jsou s tím neustále problémy. Chystám se přejít jinam…


pupik206

pupik206

11:37 27.03.2009

Souhlas s článkem,také používám O2 a výpadky mě neminou…


Coffin

Coffin

19:56 29.01.2010

ADSL o2 mam taky , no neni to zas tak hrozný ale mít k dispozici neco lepšího hned bych přešel. Je to z důvodu toho že celé O2 žije z Firem které využívají jejich služby, tudíž jednotliví zákazníci jsou u poskytovatele na posledním místě.


Vox

Vox

16:07 16.02.2012

Ahoj, dlouhodobě jsem používám ADSL od O2 a byl jsem celkem spokojený, jednou za pár let, většinou právě při navyšování rychlosti, změně modemu apod. přicházeli několikadenní problémy. Naštěstí i k nám došla optika, tak jsem hned přesedlal. Řekl bych, že polovina lidí bude mít s ADSL štěstí a druhé to ne vždy pojede podle představ. Zvláště když jsou v zahlcené lokalitě nebo mají linku dlouhou.


 

Hledej