18. 2008

květen

Moje nová hračka

Ve středu mi po více než měsíci čekání přišla moje nová hračka – iPod Nano. Myslím, že jsem se s ním už dostatečně seznámil a tak se pokusím podělit o své první dojmy ;-)

iPod Nano

Vím, že se najde spousta lidí, kteří budou na Apple a jeho výrobky nadávat, ale podle mě na poli mp3 přehrávačů neexistuje lepší volba. Ano, jejich ceny jsou vysoké a v Česku přemrštěné, ale v Americe vyjde iPod relativně levně. Můj iPod je také americký dovoz a rozhodně nestál skoro 6 tisíc jako oficiální český prodej.

Rozbalení

Hned po rozbalení balíku mě udivila krabička. Apple má prostě pěkně vyřešené i ty krabičky pro své výrobky :-). Další věc byla velikost samotného iPodu. Čekal jsem, že bude o něco větší, ale Nano je opravu nano. Rozměry tak akorát do ruky, o tloušťce se snad ani nedá mluvit a v kapse taky necítím žádnou přítěž. Další překvapení byl opravdu, ale opravdu kvlaitní displej. Krásné barvy a ostrost lepší než můj CRT monitor. Rovněž je monochromatický a to opravdu tak, že i na ostrém slunci je dobře čitelný a po zvýšení jasu nepoznáte rozdíl. Jediné, co mi trochu vadí je zadní lesklá strana iPodu, na které se okamžitě objevily první drobné škrábance. Měl jsem sice objednaný i obal, ale nějak na mě zapomněli.

První dojmy

Hned po připojení k počítači mě zaskočilo ovládání. Nemyslím to nějak špatně, ale při prvním nastavování jazyku se mi podařilo nastavit němčinu, napodruhé čínštinu a až napotřetí češtinu :-). Ovládání je řešeno opravdu atypicky. Celý iPod se ovládá dotykovým kruhem, na kterém není třeba nic mačkat. Uprostřed je potvrzovací tlačítko a po krjaích kruhu jsou rozmístěny tlačítka pro ovládaní hudby (play, přetáčení a menu), které se již mačkat musí. Na ovládání jsem si opravdu rychle zvykl. Jedinou chybu, kterou jsem zpozoroval je občasné „poskakování“ touchpadu. Občas při ovládání hlasitosti má tendenci se vracet nebo poskakovat tam a zpátky.

Při přehrávání hudby nabízí Nano všecho, co byste od mp3 přehrávače očekávali. Ekvalizér, možnost vyhledávání v dubě, CowerFlow a další obvyklé věci.

„Doplňky“ k mp3 přehrávači jsou fotogalerie, přehrávání videa a podcasty, které jsou u iPodu samozřejmostí. O podcastech se nejspíš rozepíšu v některém z dalších článků. Přímo v nabídce doplňky pak nalezneme poznámky, upomínky, kontakty (ani jedno se nedá editovat přímo v iPodu), stopky, a hry. Hry jsou mimochodem docela zajímavé, hlavně kruhová variace na arkanoid, která opravdu sedí kruhovému ovládání.

Synchronizace

Tady vidím největší kámen úrazu. Jsem opravdu alergický na iTunes a synchronizace probíhá primárně právě přes tento program. Teď budu asi hodně zlý a krutý, ale musí to být. Samotná instalace probíhá jednoduše a nikde není nějaký profi řežim, což vidím jako chybu. Protože zároveň s iTunes se nainstaluje QuickTIme (bez kterého iTunes nefungují) a další 3 rezidentní programy. AppleMobileDevice, iPodService a iTunesHelper. Jediný z těcho tří se dá vypnout iTunes helper. Nenašel jsem význam těchto rezidentních programů, které dohromady zabírají skoro 30 mega operační paměti. Budiž.

Další věc, kterou musím iTunes vytknout je nenažranost. Ukousne si nějakých 80 mega operační paměti, brzdí chod PC (a to celkem rapidně) a navíc neběží nějak svižně.

Naštěstí existují různé nahrády za iTunes, ale ani tak se bez nich nejspíš neobejdete. Nejlíp se opravdu synchronizuje přes iTunes, které jsou uživatelsky příjemné (až na věci, které jsem popsal výše) a spravovat v nich hudbu je opravdu snadné. První den jsem si hrál s přidáváním artworků ke svým albům a naučil jsem se spousty fíglů.

Po prvním zapojení iPodu ho iTunes nejprve zaregistrují a poté již můžete synchronizovat. Při synchronizaci se kontroluje aktuálnost firmwaru a iTunes nejnovější verzi instalují na dotaz. Nastavíte si co přesně se má synchronizovat a jenom počkáte. Tady bych zmínil, že nahrávání do iPodu je na usb kabel pěkně svižné. Jediný nedodělek vidím při synchronizování podcastů. Nejdou nastavit jednotlivé pravidla pro různé podcasty zvlášť, ale platí to pro všechny najednou. Vyberete si podcasty, které chcete synchronizovat a pak pouze jaké epizody (všechny, poslední, neviděné…) a to je kámen úrazu. Když si chcu u některého podcastu stánout všechny epizody a u některého pouuze poslední, mám prostě smůlu. Jediná možnost je smazat díly, které na iPodu nechci, ale to se mi jeví docela neefektivní.

Shrnutí

Jsem spokojen. Toto bych mohl napsat a přesně by to vystihlo moje pocity ;-). Jako mp3 přehrávač iPod rozhodně obstojí, jako mp4 neboli video přehrávač také obstojí výborně a jeho kvalitní dysplay zaručuje i krásné a ostré zoobrazení fotek. Jedinou nevýhodu bych viděl v iTunes a v drahém příslušenství, ale to není problém zařízení samotného. Nano prostě nemůžu nedoporučit :-)

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej