18. 2010

leden

Lidé jsou blbí a hlavně nepoučitelní!

Lidé jsou blbí a hlavně nepoučitelní!Tento názor se mi v hlavě objevuje čím dál častěji. Poslední dobou se navíc utvrzuje rozmachem Facebooku a jeho zneužívání. Proč se lidé přidávají do nesmyslných skupin na Facebooku, nepodívají se na její detaily a zakladatele? Pak se můžou divit, že jsou součástí skupiny „Mladí lidé volí Jiřího Paroubka“ nebo že podporují rasisty místo aby byli ve skupině na podporu Haiti. Snad si ti uživatelé nemyslí, že někdo bez informací a fotky v profilu (a i kdyby!) jenom tak pošle mega na podporu Haiti?!

Další imbecilové se pak přidávají do skupin „Kdo si prohlíží tvůj Facebook profil“ (já raději tu „Kdo onanuje u tvého profilu“) nebo „Barevné pozadí tvého profilu“ (proboha jenom to ne!). Každému normálnímu člověku musí být jasné, že je to kravina a ti lidé se s vámi ještě hádají, že to funguje, že to pomlouváme a dobrovolně si instalují viry (viz. diskuse na FaceMag.cz).

Další imbecilové, kterým nestačí tyto skupiny ještě vyplňují nespočet testů, kterými pak zahlcují vaši stránku a akorát otravují. Ještě otravnější pak jsou aplikace (stránky, skupiny, whatever), které nabádají k pozvání x známých, nebo nedejbože všech známých a ještě k tomu poskytují usnadňující pomůcky. Obzvlášť pokud se jako já vyskytujete na horních pozicích pozvánkového seznamu, máte při každé návštěvě Facebooku o zábavu postaráno.

Přitom většina těchto aplikací, skupin a stránek neslouží k ničemu jinému než k získávání vašich osobních údajů. Aplikace vůbec jsou záludné. Vypadají, jakože běží na Facebooku a že jsou jeho součástí, ale opak je pravdou! Všechny Facebook aplikace běží na serverech třetích stran a s Facebookem akorát komunikují a získávají z něj informace o uživatelích, ať už potřebných k chodu aplikace, nebo ne.

Aby získávání osobních údajů z Facebooku bylo ještě snadnější, mění Facebook každou chvíli podmínky a nastavení soukromí. Na tyto změny upozorňuje anglickým dopisem nebo okýnkem, které doporučuje projít si nastavení soukromí a upravit si jej podle potřeb. Dovedu si představit reakci běžného uživatele (třináctiletá holčička nebo aspoň inteligenci tomu odpovídající). Takový uživatel varování a další „blbosti“ odklikne a dál neřeší. Korunu tomu nasazuje samotný Facebook, který se neznámo proč rozhodl, že základní nastavení bude „vše veřejně“. Nyní má 90% uživatelů své profily naprosto veřejné a nemají o tom nejmenší tušení.

Ovšem tyto problémy nemůžeme svádět na Facebook (i když jim občas docela pomáhá). Tyto problémy souvisí pouze a jedině s uvažováním lidí! Když zveřejňuji své údaje, včetně velmi soukromých jako je telefonní číslo nebo adresa, ujistím se, že jsou v bezpečí (v bezpečí nejsou nikde, ale můžou být téměř v bezpečí a to je oproti veřejným profilům podstatný rozdíl). Proč lidé dobrovolně používají zastaralý a děravý prohlížeč Internet Explorer 6 i když velké množství z nich o jeho chybách ví? Pak se všude dozvídáme, že se Čína nabourala do počítačů disidentů (pomocí chyby v IE6, která je však údajně i v IE7 a 8). Proč si dobrovolně instalují neověřené programy, které jim doporučí skupina na Facebooku (a ještě si je pochvalují)? Proč používají hesla, které by po 20 minutách tipování rozluštilo i malé dítě (viz. Synopsiho článek, kde byla zveřejněna nejpoužívanější hesla různých nabouraných stránek). Odpověď je jednoduchá. Protože jsou BLBÍ! Blbí a nepoučitelní! A milí přátelé, bude hůř! S Rozšiřováním internetu mezi lidi, kteří jsou rádi, že zapnou svůj počítač a s rozšiřováním stránek typu Facebook bude ještě mnohem hůř!

Pro nás inteligentní to však má jednu obrovskou výhodu. Kdykoli budeme o někom potřebovat informace, ať už veřejné nebo chabě zabezpečené, nebudeme muset chodit daleko :-).

Jaké máte nastavení na Facebooku a podobných webech? Uvažujete před zveřejněním nebo poskytnutím svých informací KOMU je poskytujete?

Komentáře

Dzuff

Dzuff

19:20 18.01.2010

Fajn článek, bohužel máš pravdu a je to tak, je to smutné, ale co se dá dělat:-)


Ondřej Nečas

Ondřej Nečas

19:28 18.01.2010

Taky jde o to, jaké přátele máš. Je ten daný člověk kretén, co jen spamuje a nic užitečného nenapíše? → SMAZAT. Já jsem si díky Facebooku hezky vyfiltroval přátele a zjistil, kdo je hlava vypatlaná a kdo má hlavu ještě i na myšlení :) Můžeš mít přátele sobě rovné, což znamená hezky mazat, mazat, mazat.


Kenn

Kenn

19:52 18.01.2010

To taky postupně praktikuju, jenom si člověk občas nechce mazat lidi jenom proto, že dělají otravné testy, protože s něma chce být v kontaktu a jiná možnost není.


Michal

Michal

22:38 18.01.2010

Máš naprostou pravdu. Lidi blbnou a jsou nepoučitení. Vyvrcholením budou květnové volby, kdy vyhraje Paroubek, pač naslibujem hory, doly, známe to… Zpět k Facebooku. Jsem na Facebooku ještě od doby, kdy to byla uzavřená síť pro sš a vš školy v USA a Kanadě. Tehdá to byla pohoda: bez školního mailu či osobní pozvánky se tam člověk nedostal :-). A lidi tam řešili daleko základnější věci než nyní. Dle mého názoru se Facebook zasírá od jednoho momentu: a sice od doby, kdy byl přeložen do češtiny. Ani otevření Facebooku pro všechny uživatele neznamenalo takový velký příliv českých uživatelů, jako v momentě přeložení. Odpadla poslední zábrana. V tu chvíli vypuknul doslova exodus puberťáků, kteří se z libimseti přesunuli na Facebook a začalo se to srát, čehož jsme svědky dneska :-/. Btw. fajn blog. Pokračuj :-)


apin

apin

18:49 20.01.2010

Patřím mezi ty nejchytřejší: nemám profil na fakeboku ani ničem podobném a ani nikdy mít nebudu ;)


Břetislav Břeh

Břetislav Břeh

12:52 04.04.2018

Také si vytvořte falešný profil a FB si může sbírat,co chce.


 

Hledej