3. 2010

prosinec

Ještě jednu Aničku

Sledování dětíOpět jí zmedializovat, říct, že to byl nenapravitelný pedofil a do pár let budeme mít sledovací čipy všichni. Jistě mi tady začne pořvávat Apin nebo Robyer, že to je už dávno v plánu, ale tady jde o něco jiného. My ty čipy – aspoň na dětech – budeme chtít dobrovolně! Proč? Protože najednou, po silně zmedializovaném případu Aničky z Prahy rodiče zjistili, že i jejich dítě se může ztratit a takový čip by přece pomohl! Houby by pomohl.


Dovolím si ještě odbočit. Mám chuť použít pro Aničku krycí jméno, protože tohle už mi leze skutečně na nervy. Více než měsíc plnilo novinkové servery a stránky novin a každý den si novináři vymysleli (nebo dostali vymyšleno od policie) další a další žvásty. Ano, je to tragédie a rodiče lituji, ale denně se takhle na světě ztratí minimálně stovky dětí, u nás pak minimálně několik ročně, a psali o tom snad někdy média tak dlouho? Nemyslím si.

A teď už k věci. To jsou rodiče tak naivní, že jim možnost sledovat své dítě, ať už čipem nebo jakkoli jinak, pomůže, když dítě unese nějaký pedofil? Znásilnění je otázka několika minut a následné zabití a odhození mrtvoly maximálně půl hodiny. Za tu dobu ještě nemůže nikdo tušit, že je dítě v problému. Možná čip pomůže, když dítě někdo unese dlouhodobě – za předpokladu, že si únosce čip nenajde, dítěti ho nevyřízne a nehodí spolu s pizzou do odpadkového koše. Možná pomůže, když si dítě udělá výlet o kterém neřekne rodičům a ti tak nebudou muset volat policii, aby jejich dítě o tři hodiny a 150km později našla. Ale rozhodně nepomůže v takovém případu, jako byl ten Aničky.

Naopak si myslím, že rodičům pomůže mít nad dítětem neustálou kontrolu, protože pochybuji, že by se některý rodič na sledovací zařízení podíval jenom v opravdu nutných případech. Mí rodiče by se určitě dívali několikrát denně, jenom z principu, že je ta možnost (nejsou to žádní stalkeři, myslím, že jiní rodiče by dělali to samé). Dcerunka má spát u kamarádky? A neopíjí se právě teď někde v baru a spát nakonec bude někde úplně jinde? Pojď Pepo, podíváme se. Tohle bohužel nenapraví žádný čip, to je chyba rodičů a dítěte. I dítě přece musí mít nějakou svobodu a vztah s rodiči postavený na důvěře. Když slíbím, že jdu tam a tam a přijdu v tolik a tolik, dodržím to. A rodiče k tomu, aby věděli kde jsem, nepotřebují žádný čip.

A teď ještě pohled z druhé, nazval bych to Robyerovy strany (protože ten mě neustále napájí konspiračními teoriemi). Dejme tomu, že různá sdružení budou křičet tak moc, že vláda opravdu prosadí čip pro každé dítě mladší 10 let a každé nově narozené dítě. Čipy bude muset mít dítě do 15 nebo 18 let a po dosažení tohoto věku si bude čip moct nechat chirurgicky odstranit. Kolik si jich na odstranění zajde? Pochybuji, že to číslo přesáhne 20%. A to už se dostáváme k té konspiraci. 80% lidí bude mít čip na sledování jejich pohybu pod kůží naprosto dobrovolně. Vláda nebo bůhví kdo bude mít – samozřejmě tajně – sledovací zařízení s megaobrazovkou a spoustou teček a u každé z nich samozřejmě kompletní údaje o nositeli čipu. Krásná budoucnost že?

Nejsem zastáncem konspiračních teorií o sjednocení světa, ovládnutí všech lidí díky moderním sledovacím prostředkům a omezení svobody, ale nemusí dojít k až tak hroznému scénáři. To hrozné bude, že si to zaviníme sami a pro nic. Proto poprosím všechny rodiče (pokud si to vůbec někdo přečte), zamyslete se nad tím, jestli by čip vašemu dítěti měl opravdu šanci zachránit život, když dostane pedofil chuť.

Komentáře

Krabath

Krabath

21:41 09.12.2010

Ahoj, na jednu stranu s tebou souhlasím a to v tom, že by se čip dal v pozdější fázi věku zneužít. Ale nesouhlasím, že byla Anička moc medializovaná. To co prožívají ti rodiče, musí být šílený. Sám mám 14 letýho syna a tohle se mu stát, tak mi zešediví i těch málo vlasů co mám na hlavě. Tento strach poznáš, až budeš mít vlastní dítě (děti). Být mi 20 a bez dětí, asi bych s tebou souhlasil ve všem, ale takhle opravdu nemůžu. Tím, že je Anička v TV, novinách a jiných médiích, mají rodiče pořád naději, že se jim vrátí a že se po ní pořád pátrá. Ta naději jim totiž dává sílu.


 

Hledej