29. 2008

březen

Jak na RSS?

Když už mám na svém webu RSS, řekl jsem si, proč nenapsat nějaký návod jak RSS odebírat a využívat ;-)

Něco málo o RSS

Abych pravdu řekl, o RSS toho sám moc nevím. Co vím je, že slouží ke stahování novinek ze stránek, které mají svůj RSS výstup. RSS výstup je soubor XML, který má předem danou strukturu a do kterého se ukládají údaje o nových článcích na stránce. Tento soubot pak zadáte do své RSS čtečky, která tento soubor jednou za čas kontroluje a hledá v něm nové články.

Jak na RSS?

Pokud používáte jeden ze šikovnějších prohlížečů jako je Mozilla Firefox nebo Opera, stačí kliknout na odkaz v menu pro odběr RSS a prohlížeč se vás zeptá, jestli chcete RSS odebírat. Další možnost jak se přihlásit je ikonka RSS v na pravé straně pole s adresou stránky.

Adressbar

Pokud nepoužíváte některý z těchto prohlížečů, existuje spousta RSS čteček, já používám OpenSource čtečku QuickRSS, kterou lze stáhnout třeba na Stahuj.cz.

Výsledek

Po přihlášení k odběru zdroje v Opeře stačí najít záložku Novinky a zde si vybrat RSS zdroj, který si chcete přečíst. Po vybrání zdroje uvidíte rozhraní podobné e-mailovému klientu a jednotlivé články jako zprávy. Po kliknutí na nadpis se vám zoobrazí úvodní člást článku s odkazem na celý článek. Tímto se dá ušetřit čas od zbytečného chození na stránky, na kterých nic nepřibylo. Administrátorům to sice bude vadit, protože klesne návštěvnost stránek, na druhou stranu je to donutí přidávat nový obsah ;-)

V programu QuickRSS stačí najít ikonku pro přidání zdroje a zadat adresu zdroje, který chcete odebírat. Poté už jenom aktualizovat zdroje a výsledek je přibližně stejný jako v Opeře.

Doufám, že jsem vám trochu osvětlil využívání RSS zdrojů, které usnadní hledání zajímavého čtení na internetu a oprostí vás od neustálého chození na stránky, kde se od vaší poslední návštěvy nic nezměnilo.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej