17. 2011

srpen

Jak mě naháněli chlupatí

Nebo si to aspoň mysleli, ale to bych předbíhal. Včera po cestě domů se mi stala úsměvná příhoda s větším než malým množstvím policistů. Aspoň krapet odlehčím téma posledních příspěvků a třeba se i vy usmějete jako já :-)

Jako každý druhý večer jsem si to i včera (vlastně dnes) rajzoval mírně podnapilý v brzkých ranních hodinách na koloběžce domů. Pěkně opatrně a po chodníku, se sluchátky v uších ať se líp jede. Projížděl jsem kolem Opavské Hypernovy, „zemědělky“ a směr ke hřbitovu (to spíš pro ty z Opavy), když jsem pod kopcem na protějším chodníku mezi stromy spatřil svítící hlídku chlupatých. Nevěnoval jsem jim nejmenší pozornost, proč taky. Mírně jsem zrychlil abych se rozjel do kopce, protože na koloběžce se bez rychlosti zdolává špatně. Když jsem téměř vyjel nahoru, všiml jsem si do cesty mírně vyčuhující policejní dodávky. Přejel jsem po přechodu cestu a po chvíli se dodávka rozjela směrem dolů a minula mě. Aha, asi někoho naháněli, proto to světlo.

Vesele, a nabuzen dobrou hudbou taky pěkně zostra, jsem pokračoval nejkratší cestou domů. Když jsem přejížděl odbočku na sídliště, ještě mě napadlo, zda nemohli nahánět mě, jestli nemám odbočit, ale hodil jsem to za hlavu. Proč by mě asi tak naháněli?

Po asi dvou stech metrech najednou vidím policejní dodávku zastavující vedle mě. Aha, takže jeli za mnou už předtím, jen mě krásně minuli. Samozřejmě jsem zastavil taky, očekávaje verdikt, co jsem udělal (vsuvka – dle mého mi za jízdu v opilosti na koloběžce po chodníku nemůže nikdo nic říct). Z auta vystoupili, nebo spíš vyskákali, tři kombinézovaní a chtěli doklad totožnosti. „Stačí řidičák?“ (první den v životě od svých patnáctých narozenin jsem u sebe neměl občanku, protože leží po zmoknutí napůl rozlepená na stole). „Samozřejmě.“ Jak na potvoru jsem vytáhl obsah celé peněženky a mezi asi desíti kartami co v ní mám jsem našel řidičák až jako poslední. Co už, žádný stres, pohoda, nic jsem neudělal. Během vytahování ještě padl dotaz, zda je dopravní prostředek můj. Taktéž kladná odpověď. „Máte batoh, můžu vidět obsah?“ „Samozřejmě. Zámek na kolo, sešit, pouzdro, pastelky, jedno pivo, sluneční brýle.“ odříkal jsem obsah tak, jak jsem ho viděl. „Odkud jedete?“ „Z kamarádovy oslavy.“ „Pil jste něco?“ „Něco málo.“ Po tom dva odešli směr k autu u protějšího chodníku a třetí mi stál za zády. „Můžu se zeptat, je nějaký problém s tou koloběžkou, nebo proč mě stavíte?“ „Ne ne, samozřejmě že není.“ Aha, hodně jsem se dozvěděl.

Takhle jsem stál asi 5 minut, vedle koloběžka na stojanu. Peněženku jsem měl pořád v ruce a pořád bez řidičáku bez toho, abych vlastně věděl, co jsem udělal. Aspoň jsem si zpátky srovnal všechny karty tak, jak jsem zvyklý ;-) Samozřejmě jsem nechtěl nějak provokovat, přeci jen jsem měl něco vypito a neustále se ptát „Co jsem udělal?!“ by mi asi nepřidalo. Po těch pěti minutách dofuněli ti dva v normální uniformě, co jsem je potkal pod kopcem. Chudáci asi spěchali. „Proč jste nezastavil, když jsem na vás volal?“ „Jezdím se sluchátky, takže jsem vás nemohl slyšet.“ „A proč jste nereagoval na červené světlo stop?“ „Červené? Viděl jsem jen bílé.“ Zahlédnu je přes dvě aleje stromů v relativně velké rychlosti koutkem oka na zlomek sekundy a mám si všímat červeného světla, když už jsem musel být o 50 metrů dál než ho stačili rozsvítit? „Vidím, že máte batoh, otevřete ho.“ Aha, žádné můžu a prosím jako minule. „Sice už ho kontroloval pán před váma, ale není problém…“ a opět jsem odříkal co v něm je. To už mi asi začalo docházet, proč mě zastavili, obzvlášť v kombinaci s dotazem, zda je dopravní prostředek můj. Opět padl dotaz „Odkud jedete?“ s tím rozdílem, že po stejné odpovědi jako minule se ještě funící chlupatý zeptal, co jsme slavili a jak se kamarád jmenuje. Co je mu sakra do toho? „Takže jsi pil?“ „Něco málo.“ „A proč jedeš na koloběžce, když máš vypito?“ „Nepřipadám si ve stavu, kdy bych na ní nebyl schopný bezpečně jet.“ V duchu jsem si ještě řekl, že přece musel vidět, jak se mi jelo krásně, ale naštěstí jsem si tu poznámku odpustil. Nehledě na to, že mi z ničeho nic začal tykat. Pak se chvíli bavili mezi sebou s mým řidičákem v ruce (ještě ho nesežrali!). Po chvíli mi jej vrátili s dotazem „Bydlíš někde tady?“ „Ne, až v Kylešovicích.“ Moji adresu sice museli mít, ale třeba neví, kde je má ulice, že. „Dobrý, můžeš jít.“ „Můžu jet na tomhle?“ „Ne! Pěšky, vést, po chodníku.“ „Jak jinak, naschle.“ a s pocitem, že se poprskám smíchy jsem odcházel vedle koloběžky domů. Přeci jen zabavit na takovou dobu šest fízlů, prakticky kvůli toho, že jsem jel se sluchátky, je k popukání.

A poučení? Ani jeden z nich mi nebyl schopen říct, proč mě zastavili a kontrolují a to ani po dotazu. Kdyby mi nedocvakávaly souvislosti, nedozvím se to. Pokud chcete v batohu vozit něco nelegálního, dejte to pod pivo nebo do pouzdra, protože oběma stačilo, že jsem jim batoh otevřel a vyjmenoval obsah. Jasně, nemají právo se v něm hrabat, ale kdybych ho neotevřel, třeba bych si zadělal na další problémy. A soukromé poučení pro mě? Vidíš z dálky chlupatého? Vypni hudbu a poslouchej, jestli na tebe neřvou abys nebyl za nějakou čorku a ušetřil sis tu kontrolu jako bys byl největší feťák! Jo a na koloběžce evidentně opilý jezdit můžu.

Komentáře

Viktor Hanacek

Viktor Hanacek

09:57 17.08.2011

No to si pis, ze maji pravo ti v nem hrabat. Jen muzes bejt rad, ze to nechali udelat tebe.


Kenn

Kenn

11:14 17.08.2011

O tom upřímně pochybuju. Dle mého mě nemůžou prošacovat a stejně tak se mi hrabat v batohu. každopádně v něm bylo jen to, co jsem vyjmenoval, takže by mi to nemělo vadit. Jen ten princip, že mi si mě jen tak zastaví a bez udání důvodu mě začnou šacovat by se mi asi nelíbil.


Lelkoun

Lelkoun

12:22 17.08.2011

Vedení koloběžky pobavilo.


Mikeš

Mikeš

15:51 17.08.2011

Koukám, že mezítím, co tys dělal společnost šesti neschopným fízlům, mezitím opravdové zlo stále někde číhalo na svou chvíli.


Viktor Hanáček

Viktor Hanáček

16:38 17.08.2011

Pokud mají podezření, tak podle mě můžou cokoliv.

Vždyť přece i na celnici se někdy koukají do kufru od auta. A je to to stejné.


Kenn

Kenn

17:43 17.08.2011

Možná mají celníci jiné pravomoci, ale normální fízl jen tak prošacovat nemůže. Mám to potvrzeno :)


 

Hledej