19. 2009

květen

Hrátky s fonty

Dnes jsem objevil velice zajímavou službu – Cufón. Pod tímto podivným názvem se skrývá užitečný nástroj, který vám dovolí použít na vašem webu jakýkoliv font. Stačí mít TTF soubor s fontem, který proženete jejich „kompilátorem“, který z něj udělá JavaScriptový soubor.

Pravidelných čtenářů bych se rád zeptal, zda se jim nový font libí, nebo by byli radši pro původní, klasický font (Garamond).

Je jasné, že na web se nedá použít jakýkoliv font, sám jsem hledal přes hodinu nějaký, který by byl použitelný a seděl ke stránkám. V úzkém výběru nakonec zůstaly dva fonty. První se mi opravdu líbil, ale písmo bylo příliš tučné a špatně se četlo. Druhá verze fontu – pouze obrysy, byla zase příliš nevýrazná.

Proto nakonec vyhrál tento font, který navíc zabírá nejméně místa.

Použití

Jak už jsem psal, pro použití libovolného fontu na svém webu stačí mít TTF soubor s fontem. Tento font je třeba vložit do generátoru na výše uvedené stránce. Generátor vyplivne JavaScriptový soubor (pozor, u složitějších fontů může mít klidně i přes půl mega), který naimportujete do své stránky. Poté stačí stáhnout JavaScriptovou knihovnu, která řeší samotné vykreslovaní a vložit do stránky kód, který zajistí, že se budou překreslovat jenom určité části.

Výsledný kód pak může vypadat nějak takto

<script src="cufon-yui.js" type="text/javascript"></script>
<script src="font.js" type="text/javascript"></script>
<script type="text/javascript">
Cufon.replace('h1', {
    hover: true
});
Cufon.replace('h2', {
    hover: true
});
Cufon.replace('h3', {
    hover: true
});
</script>

Jelikož jsem se rozepsal víc, než jsem původně plánoval a přidal jsem i samotné skripty, nebude od věci, když bude tento článek první v rubrice programování, i když vlastně o žádné programování nejde :-)

Komentáře

Carl114

Carl114

22:23 19.05.2009

Je určitě zajímavý. Udrží čtenáře číst článek. Prostě se líbí :)


Pájka

Pájka

22:33 19.05.2009

Mě osobně by zajímalo, jak se vyplatí použití v nadpisech co se týče vyhledávačů? Přecijen – crawleři toto jako standardní text nepřečtou, ne? A jak se tak dívám, tak alt="" to taky nemá?


Kenn

Kenn

08:33 20.05.2009

Myslím (a doufám), že normální text zůstane čitelný. Když se načítá stránka, tak je chvilku vidět původní text, než JavaScript vygeneruje nadpisy.

Crawleři by proto neměli vidět obrázky, ale původní text.


 

Hledej