1. 2009

duben

Facebook jako metla lidstva

Tento článek jsem psal jako domácí úkol do češtiny k projektu studenti čtou a píší noviny. Docela jsem se rozepsal a kvalita se mi také zdá na obstojné úrovni. Proto nevidím důvod, proč článek nezveřejnit i zde :-)

Facebook je in. Kdo nemá Facebook jako by nežil. Už máš Facebook? Nemáš? Tak rychle utíkej a založ si taky účet! Tak takhle nějak jsem se o Facebooku dozvěděl. Účet už jsem měl předtím, ale zakládal jsem ho čistě ze zvědavosti, jelikož mám rád nové a zajímavé věci. Poté ležel účet půl roku ladem, než si na rozmáhající se „novinku“ vzpomněli i lidé kolem mě. Proč uvozovky? Protože Facebook vznikl před pěti lety jako komunitní server studentů Harvardu. Poté se rychle rozšířil na další univerzity a nakonec začal vir jménem Facebook unikat ven.

V jednom směru je však Facebook unikatní a to také nejspíše zajistilo jeho rozmach. (Rozmach = skoro 200 milionů uživatelů, z toho 100 milionů za posledních osm měsíců). Jako jediná komunitní stránka, kterou znám totiž nutí své uživatele používat své pravé jméno. Není to samozřejmě pravidlo, jsou zde i výjimky používající i různé pseudonymy, ale většina uživatelů opravdu své pravé jméno používá a toto dodává komunitním serverům nový dojem. Každý si dává pozor na to, co dělá, protože není schován za svou přezdívkou. Právé osobní údaje však mají samozřejmě i svou stinnou stránku a tou je jejich zneužívání. Můj názor však je, že pokud něco zveřejnit nechci, prostě to nezveřejním, a proto stačí při brouzdání používat mozek a před napsáním nějakého komentáře si předem promyslet důsledky. Navíc jsou profily (pokud tomu nechce uživatel jinak) viditelné pouze vám, vašim přátelům a jejich přátelům, což je docela malý okruh. Další obrovskou výhodou, hlavně z hlediska vydělávání peněz, je možnost vytvořit si vlastní aplikace (toto je však téma na delší článek, a proto bych ho vynechal). Kdo chce, může si Facebook sám vyzkoušet. Toto by snad ke stručnému představení Facebooku stačilo a konečně se dostanu k tomu, o čem jsem chtěl opravdu psát.

Byly doby, kdy jsem na Facebooku strávil třeba několik hodin denně v podstatě nicneděláním. Toto mě naštěstí bavilo jenom týden a nyní navštěvuji Facebook maximálně několikrát denně a to na méně než 5 minut. Jsou však i lidé – rozhodně jich není málo, kteří na Facebooku tráví celé dny. Facebook navíc může dodávat představu, že opravdu jste se svými přáteli v neustálém kontaktu. Ani Facebook se však nemůže vyrovnat opravdovému kontaktu s opravdovými lidmi někde venku, ve škole či na jiných místech. Opravdu se bojím doby, kdy nebudou lidé vůbec vycházet z domu a sdělovat si novinky a důležité informace pouze prostřednictvím Facebooku a jiných komunitních stránek.

Dosavadním tempen rozšiřování bude mít do pár let účet na Facebooku většina uživatelů Internetu, každý bude mít své přátele a kamarády ihned po ruce a místo aby se zašli pobavit někam ven, prostě upraví svůj status a všichni budou vědět, co nového se událo. Poslední dobou je navíc moderní všechny služby provázat. Nakonec nám všem bude stačit jedna stránka, na které budeme mít e-mailovou schránku, budeme moci chatovat pomocí ICQ či podobných protokolů a sdílet novinky s přáteli pomocí krátkých zpráv a statusů.

Tento text je samozřejmě mírně katastrofický a pesimistický (také je Apríla), ale možná že nakonec nebude mít tento scénář daleko od pravdy. Neříkám, že se toto stane do pěti let, ale kdo ví, co bude za 10 či 20 let.

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář. Můžeš být první!

 

Hledej